Bugun...
SUUDİ DEVİ, ENERJİ SANTRALI İÇİN OĞUL GÜL’ÜN ŞİRKETİNİ SEÇTİ
Tarih: 28-07-2015 09:44:00 Güncelleme: 28-07-2015 09:44:00 + -


Suudi Arabistan’ın önde gelen enerji şirketlerinden Acwa Power, Türkiye’de doğalgaz santralı kurmak için 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün oğlu Ahmet Münir Gül’ün yönetici olduğu Ventis şirketini seçti. Kırıkkale’de santralın kurulacağı arazi acele kamulaştırılırken, bir Kore bankası da bu projeye 170 milyon dolar destek verdi.

SUUDİ DEVİ, ENERJİ SANTRALI İÇİN OĞUL GÜL’ÜN ŞİRKETİNİ SEÇTİ

Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü “Suudi devi, oğul Gül’ün enerji şirketini seçti” yazısında 2 yıl önce kurulduğunda sermayesi 50 bin olan Ventis şirketinin bugün milyonlarca dolarlık projeye nasıl soyunduğunu yazdı. Toker’in yazısı şöyle:  Suudi Arabistan’ın en büyük şirketleri arasında yer alan Acwa Power Kırıkkale’de 900 mw’lık doğalgaz santralı kuracak. İşte bu iddialı şirket, 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün büyük oğlu Ahmet Münir Gül’ün genel müdür olduğu Ventis Enerji’ye 25 milyon 300 bin TL taahhüt ederek şirketin tek sahibi oldu.Suudi Arabistan’ın en büyük şirketleri arasında yer alan Acwa Power, altı yıldır ülkemizdeki enerji projeleriyle ilgileniyor. Kendi ülkesinin sulama ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan şirketin, Kırıkkkale’de kuracağı 900 mw’lık doğalgaz santralı, iktidar ve uluslararası camiada destek buldu. Santralın kurulacağı Hazine arazisi, geçen yıl acele kamulaştırılırken IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ile Kore Kalkınma Bankası da toplam 170 milyon dolar kredi desteği verdi. İşte bu iddialı şirket, geçenlerde, Türkiye Başkanı Abid Hussein Malik aracılığıyla, ses getirecek bir şirket operasyonuna imza attı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün büyük oğlu Ahmet Münir Gül’ün yönetiminde yer aldığı Ventis Enerji şirketine tam 25 milyon 300 bin TL taahhüt ederek şirketin tek sahibi oldu.

Ventis’in Suudi şirketçe alınışına uzanan ticaret sicili öyküsü şöyle: * Ekim 2013: Ahmet Münir Gül’ün genel müdür olduğu Ventis Enerji, 50 bin TL sermaye ile Geopol Yatırım şirketi tarafından kuruluyor. İlginçtir, Geopol şirketinin kurucusu ise bir başka şirket: Kitoko Aydınlatma. Fakat daha ilginç olan Kitoko’nun ortakları. Eğer bir isim benzerliği yoksa, Gül’ün babası Ahmet Hamdi Gül, ağabeyi Mehmet Macit Gül, Ekrem Tekelioğlu.

* Kasım 2013: Sermaye 50 bin TL’den 2 milyon 700 bin TL’ye çıkarılıyor. Hisseler, yüzde 50 Geopol, (1 milyon 350 bin) yüzde 50 Twind Investmen Energy (1 milyon 350 bin TL) diye dağıtılıyor

* Temmuz 2014: Yeni yönetim kurulu üyeleri seçiliyor. Ahmet Münir Gül yönetim kurulu başkanlığına getiriliyor.
Bu haber 5718 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR