Bugun...
KAYSO BAŞKANI MEHMET BÜYÜKSİMİTCİ;
Tarih: 31-07-2019 10:38:00 Güncelleme: 31-07-2019 10:38:00 + -KAYSO BAŞKANI MEHMET BÜYÜKSİMİTCİ;

            “ELEKTRİK FİYATLARININ ÖNGÖRÜLEBİLİR OLMASI REKABET GÜCÜMÜZÜ ARTIRIR”

   KAYSO temmuz ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Kayso Başkanı Mehmet Büyüksimitci, OSB’lerde elektrik fiyatı yüzde 100’ün üzerinde artmış görünüyor. Bizim öngörülebilir bir elektrik fiyatlarına sahip olmamız lazım. Ulusal tarife üzerinden üç aylık ya da altı aylık bir fiyatlanma yapılması gerekir ki bizde sanayiciler olarak önümüzü görelim” dedi.
  Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, merkez Bankası’nın faiz indiriminin biraz gecikmelide olsa son derece yerinde ve doğru bir karar olduğunu söyledi.
   Daha sonra kürsüye gelen KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Merkez Bankası’nın faiz indirim kararını olumlu karşıladıklarını belirterek, diğer bankalarında bu kararı piyasaya hızlıca yansıtmaları gerektiğini söyledi.
   Elektrik fiyatlarının belirsizliğinin ve öngörülemiyor olmasının sanayicileri son derece zorladığına dikkat çeken Başkan Büyüksimitci, “Aslında sanayicilerin sorunla her zaman ayını. Meclis Başkanımız değindi ama bende bu konuya değinmeden geçemeyeceğim. Çünkü son günlerde sanayicilerimizden sıkça şikayet aldığım konuların başında elektrik fiyatlarının belirsizliği geliyor. Son Kaynak Tedarik Tarifesinin hayata geçtiği 1 Nisan 2018’den bu yana OSB’lerde elektrik fiyatı yüzde 100’ün üzerinde artmış görünüyor. Ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde 15 ay gibi kısa bir sürede yaşanan bu yüksek artış sanayicimizin rekabet gücünü zayıflatmıştır. Bizim öngörülebilir bir elektrik fiyatlarına sahip olmamız lazım. Ulusal tarife üzerinden üç aylık yada altı aylık bir fiyatlanma yapılması gerekir ki bizde sanayiciler olarak önümüzü görelim. Müşterilerimize ona göre fiyat verelim. Buradaönemli olan sanayicinin ayakta kalabiliyor olması. Bu konuya acil çözüm bekliyoruz” dedi.
   Daha sonra kürsüye gelen Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recai Kılıç, Ar-Ge sürecinin maliyetli bir iş olduğunu ve sanayicilerin bu maliyetlerine ortak olmak adına 100 Talep 100 Proje programını başlattıklarını belirterek, protokole dönüştürülen bu programla üniversitelerde üretilen bilgileri sanayicilerin hizmetine sunmayı amaçladıklarını söyledi.
   Erciyes Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Bilgin Yazlık ise, 100 Talep 100 Proje programı ve Erciyes Teknopark’ın diğer çalışmaları hakkında bir sunum yaparak, meclis üyelerine bilgi verdi.
   Haber merkezi
Bu haber 198 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR