Bugun...
İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ
Tarih: 01-02-2020 10:03:00 Güncelleme: 01-02-2020 10:03:00 + -İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ

            "YANDAŞLARA RANT SAĞLAMAK UĞRUNA DEPREM GERÇEĞİ YOK SAYILMAKTADIR”

   İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Yandaşlara rant sağlamak uğruna ülkemizdeki deprem gerçeği yok sayılmaktadır. İktidar, kaderci yaklaşımı, siyasi istismarı, rant kaygısı ve sorumluluğu üstüne almaması nedeni ile gerekli adımları bir türlü atmamaktadır. Unutulmamalıdır ki, deprem öldürmez, ihmal öldürür” dedi.
   Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremin ardından alınması gereken önlemler konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) söz alan İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, konuşmasına Elâzığ ve Malatya’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlara da acil şifalar dileyerek başladı.
   Ülkenin ve vatandaşın sorunlarının çözümü noktasında dikkat çeken tespitler yapan Ataş, AK Parti tarafından Meclis’e getirilen 161 sıra sayılı kanun teklifinin yerel yönetimler ile TOKİ arasındaki yetki karmaşasını ortadan kaldırmak gerekçesiyle yapıldığı belirtilse de asıl amacın yerel yönetimlerin yetkilerini TOKİ’ye devretmek olduğunu söyledi. Yapılmak istenenin gayet açık şekilde görüldüğünü dile getiren Ataş, “Bu düzenlemeler göstermektedir ki belediyelerin yetki alanları sınırlandırılarak yetkileri merkezî yönetime devredilmektedir. Ne yazıktır ki AKP, 31 Mart ve 23 Haziranda sandıktan çıkan sonucu doğru okuyamamış, milletin iradesine saygı göstermeyip milletin iradesini gasp etmek için bu gibi yöntemlere başvurmaya başlamıştır” diye konuştu.
     Konuşmasında, “AKP, iktidarda bulunduğu on yedi yıl boyunca imar rantlarını yandaş müteahhitlere, kişi ve gruplara dağıtmıştır; dağıtılan bu rantlarla kendi yandaş şirketlerini oluşturmuştur” diyen iyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş şu ifadeleri kullandı, “AKP, imar kanunlarında ve yönetmeliklerinde defalarca değişiklik yaparak, şehirlerin görünümünü bozan, yapı yoğunluğunu artıran ve altyapısız yapılaşmanın maalesef ki önünü açmıştır. Şimdi ise son yıllardaki imar rantının en büyüğü olan Kanal İstanbul projesiyle karşı karşıyayız. Kanal İstanbul’un planlandığı bölgede Katarlıların, aile mensuplarının ve yandaş müteahhitlerin yoğun bir şekilde arsa aldıkları kamuoyunca bilinmektedir. Bu ülkenin toprakları kimseye peşkeş çekilemeyecek kadar kutsaldır; her köşesinde aziz şehitlerimizin kanı, her metrekaresinde öksüzün, yetimin hakkı vardır.” diye konuştu.
   Rant sağlama nedeniyle ülkede deprem gerçeğinin de göz ardı edildiğine dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş bu duruma da tepki gösterdi. Ataş, “Maalesef ki iktidarın kaderci yaklaşımı, siyasi istismarı, rant kaygısı ve sorumluluğu bir türlü üstüne almaması nedeniyle gerekli adımlar bir türlü atılamamaktadır. İktidar, belediyeler muhalefete geçti diye belediyelerin yetkilerini TOKİ’ye aktarmakla uğraşmak yerine bir an önce kentleri deprem gerçeğine uygun hâle getirmek için çalışmalar yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki deprem öldürmez, ihmal öldürür.” dedi.
   Haber Merkezi

 

 

 
Bu haber 849 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR