Bugun...
MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA PALANCIOĞLU:
Tarih: 03-02-2020 10:20:00 Güncelleme: 03-02-2020 10:20:00 + -MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA PALANCIOĞLU:

            “TALAS’TA UYGULADIĞIMIZ  1+1’LERDE GAYRİ AHLAKİ SORUNLAR YAŞANDI”

      Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Ankara’da, Ankara Üniversitesi’nin düzenlediği 2. Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansı'na katıldı. Konferansta konuşan Başkan Palancıoğlu, ilk defa Talas’ta hayata geçirdikleri 1+1’lerle gayri ahlaki durumların yaşanmaya başladığını belirterek; İmar palanlarını yönetmeliğe uygun hazırlamamız lazım” dedi.
   Ankara Üniversitesi tarafından organize edilen konferansta katılımcılara hitap eden Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, gerçekleştirdiği sunumun ardından açıklamalarda bulundu. Konferansta Melikgazi Belediyesi’nin hazırlamış olduğu çalışmalar ile öneriler sunan Başkan Palancıoğlu, “Ankara Üniversitesi’nin organize etmiş olduğu 2. Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Konferansına konuşmacı olarak katıldım önerilerde bulundum. Kayseri’de Türkiye’de ilk defa Talas’ta hayata geçirdiğimiz 1+1’lerin yapılması ile ilgili kısıtlama. Melikgazi’de de hayat geçirdik.  İnşallah bu Türkiye’ye de örnek olur.  1+1’lerin yapımı arttıkça ciddi otopark sorunları ortaya çıkı. Birde gayri ahlaki durumlar yaşanmaya başladı. İmar palanlarını yönetmeliğe uygun hazırlamamız lazım. Belediyeler olarak yeni bir kentleşmenin önünü açmamız lazım“ dedi.
   Türkiye’deki genel sorunlar üzere konuşan ve önerilerde bulunan Başkan Palancıoğlu şunları kaydetti: “Gayrimenkul alım satımları için acilen gayrimenkul noterleri ya da hukuk ofisleri açmamız lazım. Alım satımlarda art niyetli taraflar suiistimal edebiliyor.  Alıcı ve satıcı işlemlerini bu ofisler takip ederse sorunlar ortadan kalkar. Hayata geçtiğinde Türkiye’nin faydasına olacak. Birde kaçak yapılarla mücadele çok zor. Takibini çok iyi yapmamız lazım. Kademeli yönetim planı uygulamasına geçilmesi lazım” diye konuştu.
   Gayrimenkul Değerlendirme ve Yönetimiyle ilgili konferansın faydalı olduğunu düşünen Palancıoğlu, “Özellikle Cumhurbaşkanımızın değindiği, yüksek katlı yapılar önemli. Depremsellikten dolayı birçok yerde kentsel dönüşümler yapılması gerekiyor. Bu konular burada tartışıldı. Öneriler değerlendirerek, uygulamaya geçilir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
   Melikgazi Belediyesi’nde gerçekleşecek Spor Lisesi ve Futbol Okulu projelerinden bahseden Palancıoğlu, gerekli düzenlemelerin ardından faaliyet e başlanacağını aktardı. Türk futbol tarihinde çok sayıda yabancı oyuncu transfer yapıldığını hatırlatan Palancıoğlu, bu transferlere harcanan paralarla ilgili de konuştu. 82 milyonluk bir ülkede spordan hala para kazanamamamız bizi üzüyor. Bundan dolayı Melikgazi Belediyesi olarak spora destek vereceğiz. Özellikle Spor Lisesi’nin kurulmasıyla futbola vereceğimiz destekle kendi ülkemizdeki evlatlara sahip çıkarak onların sporda iyi seviyeye gelmelerini ve bu işten para kazanmalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.
   Belediye Başkanı olarak eğitime önem verdiğini vurgulayan Palancıoğlu, üniversite eğitimi sonrası istihdama da dikkat çekti. Eğitim konusunda projelerinden bahseden Palancıoğlu, “Okul konusunda çok fazla projemiz var. Teknoloji Lisesi ve Havacılık Lisesi kuracağız. Eğitimle ilgili farklı projelerimiz var. Bizim arzumuz; okullarında okuyan öğrencilerin üniversitede istedikleri bölüme yerleşmesi ve istihdamını sağlaması. Özellikle ortaokul ve lisede başlayan uzmanlaşma, üniversitede başarı ve istihdam edilebilme imkanı sağlıyor. Daha önceden çıraklık okulları vardı. Bu kapsamda yetişen çocuklarımız çıraklık okulundan çıktığında dahi iş bulabiliyordu. Türkiye’nin en büyük sorunlarından bir tanesi; istihdam sorunu. Ortaokul ve lisede daha sonra da üniversitede o branşta alınacak eğitim gerçekten donanımlı bireylerin çıkmasını sağlayacak” diye konuştu.
   Kayseri’nin birçok alanda uzmanlığa sahip olduğunu da söyleyen Palancıoğlu, “Kayseri sanayi üretiminde bundan sonra söz sahibi olması gerekiyor. Özellikle e-ticaret çok önemli. Bu konularda da projelerimiz var” ifadelerini kullandı.
   ‘İkinci Uluslararası Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetim Konferansı’ Düzenleme Komitesi Başkanı Doç. Dr. Yeşim Tanrıvermiş, Melikgazi Belediyesi Başkanı Mustafa Palancıoğlu’na katıldığı program sonrası plaket takdiminde bulundu.
   İHA
Bu haber 229 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR