Bugun...

ARIK’TAN UCUZ ULAŞIM İÇİN KANUN TEKLİFİ VE SOYLU’YA SORU ÖNERGESİ
Tarih: 11-09-2019 10:36:00 + -	ARIK’TAN UCUZ ULAŞIM İÇİN KANUN TEKLİFİ VE SOYLU’YA SORU ÖNERGESİ

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, vatandaşların toplu taşımada daha ucuz yararlanmaları için kanun teklifi verdi. Arık, yatlar ve lüks gezinti gemilerinde olduğu gibi toplu taşıma araçların yakıtlarından da ÖTV alınmaması gerektiğini vurguladı. Diğer yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün İl Sağlık Müdürlüğü’nden kürtaj yaptıran ve polikistikover sendromu olan kişilerin listesini istemesine tepki gösteren Arık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Söz konusu bilgilerin talebi hukuksuz ve suç içerikli bir taleptir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yasayı korumaları gereken kişilerin suç işleme özgürlüğü var mıdır?” diye sordu.
   Toplu taşımada yapılan zamların ardından CHP Kayseri Milletvekili vatandaşların toplu taşımada daha ucuz şekilde yararlanması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Türkiye’nin ciddi bir ekonomik kriz yaşadığını ve krizin faturasının vatandaşlara kesildiğini belirten Arık, mutlu azınlığa tanınan hakların vatandaşlara da tanınması gerektiğini söyledi. Bunun için toplu taşıma araçlarının yakıtlarından ÖTV alınmaması için kanun teklifi hazırladıklarını belirten Arık, kanun teklifinin gerekçesini şu ifadelerle açıkladı: “Türkiye’nin dört bir yanında toplu taşıma ücretleri zamlanmıştır. Belediyelerimiz zam yapmamak için çaba gösterse dahi akaryakıt başta olmak üzere tüm maliyetlerin artması sonucunda kaçınılmaz olan zamlar, vatandaşlarımızın mağduriyetini daha da artırmıştır. Unutulmamalıdır ki, toplu taşıma kar getiren bir olgu olmaktan öte kamusal bir hizmettir ve kamunun yararı düşünülerek yapılmalıdır. Bu noktada belediyelerimizin tek başına üstesinden gelemeyeceği maliyetin düşürülmesi için toplu taşımada Özel Tüketim Vergisi’nin kaldırılması hem toplu ulaşımdaki maliyet sorununun giderilmesine hem de vatandaşlarımızın bir nebze olsun rahat nefes almalarını sağlayacaktır. Ayrıca küçük bir kesimi ilgilendiren yatlar ve lüks gezinti gemilerinde ÖTV alınmazken,  milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren toplu taşımada ÖTV’nin uygulanması toplum vicdanında da derin yaralar açmaktadır.”
  Diğer yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün İstanbul Sağlık Müdürlüğünden 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019’da kentte kürtaj yaptıran, 30-40 yaş aralığında ve polikistikover sendromu olan kişilerin listesini istemesine tepkiler sürüyor. Kadın doğum uzmanı olan CHP Milletvekili Çetin Arık da iddialara tepki göstererek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Arık, önergesinde şu sorularına yanıt istedi:
   “1-) İstanbul Emniyet Müdürlüğü kürtaj ve poliksitikover sendromu gibi sağlık ve cinsel hayata ilişkin özel nitelikli kişisel verilerle  ‘FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’, ‘Rüşvet’ ve ‘Cumhurbaşkanı ile Devlet büyüklerine hakaret’ suçlamaları arasında nasıl bir bağlantı kurulmuştur?
2-) İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstanbullu kadınların sağlık ve cinsel hayatlarına ilişkin kişisel bilgilerini elde ederek neyi hedeflemiştir?
3-) Eğer konunun soruşturmalarla bir bağı varsa dahi neden sadece ilgili kişilerin değil de tüm İstanbul’un bilgileri istenmiştir?
4-) Söz konusu bilgilerin talebi hukuksuz ve suç içerikli bir taleptir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yasayı korumaları gereken kişilerin suç işleme özgürlüğü var mıdır?
 5-) Neresinden bakarsanız bakın hukuksuz bir talep olan ilgili yazı nedeniyle sorumlular hakkında her hangi işlem yapılmış mıdır?”
    Haber Merkezi

 
Bu haber 155 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR