Bugun...
BARO BAŞKANI CAVİT DURSUN,
Tarih: 15-05-2019 10:31:00 + -BARO BAŞKANI CAVİT DURSUN,

           "TÜRK MİLLETİNİN TARİHİNDE, SOYKIRIM VE KATLİAM YOKTUR"  

    Baro Başkanı Avukat Cavit Dursun, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi adı altında bir grubun sözde Pontus Rum Soykırımının 100. yıldönümü iddiasıyla, Ankara'da bir etkinlik düzenleyecek olmasına tepki gösterdi. Dursun: "Türk Milletinin tarihinde, soykırım ve katliam yoktur" dedi.  
    Baro Başkanı Dursun; "Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi adı altında bir grubun sözde Pontus Rum Soykırımının 100. yıldönümü iddiasıyla, 18 Mayıs’ta Ankara'da bir etkinlik düzenleyeceği hususu, kamuoyuna yansımış bulunmaktadır. Yapılması planlanan sözde anma konuşmaları, toplantısı ve akabinde gösterimi yapılacak olan Nikos Aslanidis'in Giresun Orkestrası ve Topal Osman temalı Banda (THE BAND) isimli filmin gösteriminin tarihinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk' ün 19 Mayıs 1919 da Samsuna ayak bastığı ve "İlk Adım" olarak kabul edilen güne denk getirilmesi, tesadüf olmadığı gibi, Milletimize ve Devletimize duyulan 100 yıllık kinin kusulmasından, yeni Sevr özlemlerinden ve başkaca hain planların devreye sokulacak olmasından başkaca bir şey değildir. Reddediyoruz ve esefle kınıyoruz" dedi.
   Dursun açıklamasını şöyle sürdürdü:  "Türk Milletinin tarihinde, soykırım ve katliam yoktur. Balkanlarda, Batı Trakya'da, Kafkasya'da, Anadolu'da, Doğu Türkistan'da, Kırım'da, Ahıska'da, Bosna'da, Telafer'de ve daha yüzlerce yerde, tarih boyunca ve halen katliamlara uğrayan hep Türk Milleti olmuştur. Türk Milleti, tarih boyunca, birlikte yaşadığı yerlerde, tüm halklara ve topluluklara müsamaha, hoşgörü ve engin bir adalet anlayışı göstermiştir. Tarih, bu durumun tartışmasız tanığıdır.  Yakın tarihe bakıldığında Yunanistan Parlamentosu, 24 Şubat 1994 tarihli oturumunda, 19 Mayıs 1919'u oybirliği ile "Pontus Rumlarının Soykırımı günü" ilan etmiş, Yunanistan Cumhurbaşkanı yasayı 7 Mart'ta onaylamış ve ertesi gün de bu sözde kanun yayınlanmıştır. Ancak ilginçtir ki, kasten ve maksatlı olarak, bu sözde soykırım tarihi olarak, 19 Mayıs'ın seçilmiş olması, haince olan bu planın başka bir yönüdür. Daha aşağılık bir yönü ise, sözde düşünce özgürlüğü adına, bu hain plânların Devletimizin başkentinde ve 19 Mayıs'ın 100. yıl dönümünde, Ülkemizin Doğu Akdeniz'de ve Ege'de köşeye sıkıştırılmak istendiği, Kıbrıs'ta haklarımızın gasp edilmeye çalışıldığı, küresel güçlerin doğalgaz ve petrol için bölgemizde saldırıya geçtiği ve Ege'deki bir kısım adalara el konulmaya çalışıldığı bir döneme denk getiriliyor olmasıdır.  Hiçbir devlet ve millet, kendi ülkesinde böyle bir toplantıya asla ve asla izin vermez. Böyle bir toplantıya cüret edilebilmesi, yeri ve zamanlaması dahi, oldukça manidar, düşündürücü, devletimiz ve bizler adına üzücüdür. Demek ki bir yerlerde hatalar yapıyoruz. Bu gerçek dışı, tarihimize iftira eden maksatlı organizasyonu esefle kınıyor ve lanetliyoruz. Devlet yetkililerini göreve, milletimizi bu konuda bilinçli olmaya, tarihi değerlerimizi korumaya ve sahip çıkmaya İktidar ve muhalefeti milli değerlerde buluşmaya, ayrımcı ve kutuplaştırıcı dil kullanmamaya davet ediyoruz."
   Haber Merkezi
Bu haber 169 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR