Bugun...
BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK ANILDI
Tarih: 11-11-2019 10:37:00 + -BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK ANILDI

   Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81. yılında törenlerle anıldı. Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Ercan Teke ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.
   Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Ercan Teke ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ın Atatürk Anıtı'na çelenk bırakması ile başladı. Saat 09.05'te ise sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Yolda yürüyen vatandaşlar, araç sürücüleri dahi 09.05'te siren sesleri ile birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk için saygı duruşunda bulundu.
   İkinci tören İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde düzenlendi.
  Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi Müdürü Yener Kaynar, "Yokluk içerisindeki bir milleti çağdaş uygarlık seviyesine getirecek adımların hepsini bir arada attı. Harf inkılabı yaptı, kadına birey olma özgürlüğünü verdi, fabrikalar kurdu, ülkemizi sadece siyasi ve ekonomik alanda değil kültür ve sanat alanında da şaha kaldırdı. Dünya tarihinde böylesine kitlesel ve ulusal kültür dönüşüm örneği yoktur” diye konuştu.
    Konuşmanın ardından Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen tiyatro gösterisi büyük bir beğeni ile izlendi.
   Diğer yandan Erciyes Üniversitesinde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni Gerçekleştirildi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Borlu’nun, Atatürk Anıtına çelenk bırakmasıyla başlayan anma etkinliği, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından sona erdi.
   Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nde, NNYÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katıldığı törende Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Saatler 09.05'i gösterdiğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte göndere çekilen Türk Bayrağı daha sonra yarıya indirildi.
   NNYÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney, “ Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında, Türkiye’nin istikrar ve güven içinde büyümesi, Atamızın“en büyük eserim” dediği ve Milletimize armağan ettiği Cumhuriyetimizin güçlenmesi için yılmadan, yorulmadan çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.
   Atatürk aramızdan ayrılışının 81'inci yıldönümünde Abdullah Gül Üniversitesi’nde de (AGÜ) törenle anıldı. Sümer Kampüsü Rektörlük Binası önündeki tören alanında yapılan anma töreni 09.05’te sirenlerin çalması, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
   Daha sonra İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Murat İnan bir konuşma yaparak, günün anlam ve önemini anlattı.   Milletimizin bu savaş ile makus talihini yenmiş, en zor şartlarda dahi başarılı olunabileceğini tüm dünyaya göstermiş ve bileklerine emperyalizm prangası vurulmuş tüm esir halklara umut olduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi İnan, Kurtuluş Savaşı’nın Türk milletinin büyük oranda milli imkanlarla başarıyla sonlandırdığı en büyük projesi olduğunu söyledi.
    Anma törenine akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
    Haber Merkezi   

 
Bu haber 238 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR