Bugun...
CHP KAYSERİ GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI EDA ALBAYRAK;
Tarih: 17-06-2020 09:49:00 + -CHP KAYSERİ GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI EDA ALBAYRAK;

 “İŞÇİLERİN KAZANILMIŞ KIDEM TAZMİNATI HAKKI ELİNDEN ALINIYOR”

 
   CHP Kayseri Gençlik Kolları Başkanı Eda Albayrak, kıdem tazminatı ile ilgili yaptığı açıklama da “İşçilerin kazanılmış "kıdem tazminatı" hakkını elinden alan, işçilere hiçbir şekilde fayda sağlamayan bir yasa tasarısıdır” dedi.

   Albayrak açıklamasında şunlara yer verdi;  İşçilerin kazanılmış "kıdem tazminatı" hakkını elinden alan, işçilere hiçbir şekilde fayda sağlamayan bir yasa tasarısıdır. Kıdem tazminatı bir karşılıktır, nakit akımınız da nakit bir çıkış yaratmaz, ancak vergi öderken sanki bir gider gibi düşüldükten sonra vergiye esas matrah hesaplanır. Kıdem tazminatı karşılığının kanunda belirtilen şekilde ayırıp, işçilerin işten ayrılma ihtimaline karşı blokeli tutma zorunluluğu sadece halka açık şirketler için geçerlidir. Yani halka açık olmayan bir şirket eğer isterse bu kanun ayırması gereken karşılığı bir finansman aracı olarak kullanmaktadır. İşgücü piyasası tanımı; emeğin meta haline getirilip satıldığı, insanın kendi alın terine yabancılaştığı, yaşamak için üretim gücünü satmak zorunda kaldığı sistemdir. İşçilerin kazanılmış haklarına göz dikmekten çekinmeyen bu sistemle karşı karşıyayız. Kıdem tazminatının fona aktarılması göz göre göre sömürü ve emek hırsızlığıdır. Kıdem tazminatının kaldırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Gücümüz birliğimizden gelir!

  15-16 Haziran büyük işçi direnişinin iş yerlerine sığmayan 50. yılında bu mirası sahipleniyoruz! Bu mirası yaşatmak için emeğin,alın terinin ve insanca yaşama kavgasının her zaman yanında olacak, "emekten başka herşey yalandır" diyerek emeğin en büyük savunucuları olacağız.”
   Haber Merkezi

 
Bu haber 175 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR