Bugun...

E-İHRACAT PROFESYONELLERİ İLE İŞ ÇEVRELERİ KAYSERİ’DE BULUŞTU
Tarih: 12-02-2020 09:38:00 + -E-İHRACAT PROFESYONELLERİ İLE İŞ ÇEVRELERİ KAYSERİ’DE BULUŞTU

WORLDEF, Orta Anadolu’nun iş çevreleri ile e-ihracat uzmanlarını Kayseri’de bir araya getirdi. Erciyes E-İhracat Konferansı 2020’de enine boyuna e-ihracat anlatıldı.
   Türkiye’de e-ihracat farkındalığı oluşturmak için faaliyet gösteren WORLDEF tarafından Kayseri’de düzenlenen Erciyes E-İhracat Konferansı, Orta Anadolu’nun iş çevreleri ile e-ticaret ve e-ihracat profesyonellerini bir araya getirdi.
   WORLDEF’in Ticaret Odası ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) iş birliği ile düzenlediği Erciyes E-İhracat Konferansı 2020, Ticaret Odası Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda yapıldı. Konferansa; Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ve Kayseri başta olmak üzere birçok ilden çok sayıda iş adamı katıldı.
   Konferansın açılış konuşmasını yapan WORLDEF Enterprise Genel Müdürü ve Türkiye’nin ilk e-ihracat danışmanlık şirketi sahibi Hakan Enes Ermiş, WORLDEF’in, Türkiye’de e-ihracatı canlandırmak için e-ihracat eğitimleri verdiğini, şirketlere e-ihracat danışmanlık hizmetleri sunduğunu ve sektöre personel yetiştirilmesi için ekosisteme destek sağladığını söyledi.
   Türkiye’nin e-ihracatta büyük potansiyeli olduğunu vurgulayan Ermiş, üretim kapasitesi ve kalite anlamında da Çin’den sonra en avantajlı ülke olduğuna dikkat çekti. Ermiş, dünyada B2C iş hacminden de örnekler vererek, Çin’in 635 milyar dolar, ABD’nin 504 milyar dolar, Almanya’nın 70 milyar dolar ve Türkiye’nin 11.5 milyar dolar B2C satışı olduğunu anlattı. Ermiş, “Türkiye’nin önünde e-ihracat için çok büyük bir fırsat var. Bu fırsatların farkına varmalıyız” dedi.
   Kayseri’nin, Anadolu’da ilk uluslararası ticaret yapılan bölge olduğuna vurgu yapan Vali Şehmus Günaydın, “Kayseri ticaret için her zaman önemli bir yer teşkil etmiştir. Uluslararası rekabet çok daha acı ve daha fazla üretim, ihracat ve istihdam çok önemli. Bunları iyi yaparsak saldırılar karşısında güçlü oluruz” ifadelerini kullandı.
   Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy da, Kayseri’nin 6 bin yıllık tarihi ile Anadolu’nun ticaret merkezi olduğunu; Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Kayseri’nin ticari zenginliği e-ticarette geri kalmaması gerektiğini belirtti. Kayseri’den 180 ülkeye 2.5 milyar dolarlık ihracat yapıldığını vurgulayan Gülsoy, “Bu rakam Kayseri sanayinin alın teridir. Hormonlu değildir” dedi.
   Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan ise, dünyada mal alımı ticaret hacminin 25 trilyon dolar olduğunu; bunun 3.5 trilyon dolarını e-ticaret satışlarının oluşturduğunu anlattı.
   ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci ise, dijital dönüşümün en yoğun yıllarının yaşandığını anımsatarak, “Zihniyet değişimi ve dönüşüm mecburdur. Dünyada 3.5 trilyon dolarlık e-ticaret hacmi var. Rekabet çok sert ve çok yıkıcı. Bu yüzden dijital dönüşüm karşısında oyunu kurallarına göre oynamak gerekiyor.” dedi.
   Konferansta; Kayseri’deki üreticilere, bölgenin önde gelen şirket yöneticilerine ve elektronik ihracat yapmak isteyenlere stratejik bilgiler verildi. Ekosistemin profesyonelleri, e-ihracatta trend uygulamalar, pratik e-ihracat çözümleri ve e-ihracat devlet teşvikleri gibi konularda sunumlar yaptı.
  Öte yandan, büyük ilgi gören konferansa katılanlar uluslararası iş birlikleri geliştirmek için firmalarla ikili görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde çeşitli prensip anlaşmaları yapıldı.
   Haber Merkezi
Bu haber 383 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR