Bugun...
İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ATAŞ, VATANDAŞIN HALİNİ SORDU!
Tarih: 25-03-2020 10:10:00 + -İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ATAŞ, VATANDAŞIN HALİNİ SORDU!

   İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, TBMM Başkanlığına Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt, tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Ataş, Coronavirüs nedeniyle faaliyetlerini durduran iş yerleri nedeniyle vatandaşların ekonomik sıkıntı içerisine girdiğini ve çalışanlarında işlerini kaybettiğine dikkat çekti. “Durum vatandaşlar için içinden çıkılmaz bir hal almıştır” diyen Ataş, Bakan Selçuk’a, “Alınan tedbirler kapsamında faaliyetleri durdurulan iş yeri sahipleri ve çalışanları için ekonomik önleminiz bulunmakta mı?” diye sordu.
   Vatandaşın sorununu her fırsatta dile getiren Milletvekili Dursun Ataş, soru önergesinde “Dünya genelinde yayılan ve ülkemizde de Kovid-19 vakalarının hızlı bir şekilde arttığı bu günlerde alınan tedbirler kapsamında bir çok işyeri geçici bir süreliğine durduruldu. Faaliyetleri durdurulmayan iş yerlerinin de içinde bulunduğumuz durum nedeniyle çok büyük zorluk yaşadığı ortadadır. Tüm bunlara rağmen iş yeri sahiplerinin, çalışanların, esnafın, sanayicinin ödemeleri, kiraları, SGK borç ve primleri durmamaktadır. Para kazanamayan, iş yapamayan esnaf, sanayici işçi çıkartmak zorunda kalmaktadır. Ülkemiz Corona virüs salgını öncesinde de ekonomik anlamada bir krizdeyken üstüne gelen bu salgın artık ekonomik anlamada vatandaşlarımızı işin içinden çıkılmaz bir duruma getirmiştir” ifadelerini kullandı.
   Diğer yandan Milletvekili Dursun Ataş, Bakan Selçuk’tan yönelttiği şu sorulara yanıt istedi: Alınan tedbirler kapsamında faaliyetleri durdurulan iş yeri sahipleri ve çalışanları için ekonomik önleminiz bulunmakta mıdır? Varsa bunlar nelerdir?  İşçi çıkarmaların yoğun şekilde yaşanacağı öngörülmektedir. Bu duruma karşı bakanlığınız neler yapacaktır? İşsizlik maaşına hak kazanma şartlarını hafifletmeyi ve maaş süresini uzatmayı düşünüyor musunuz?  Ücretsiz izne çıkarılan ve çıkarılacak işçilere işsizlik fonunda biriken kaynak kullanılarak maaş verilmesi düşünülmekte midir? Corona virüs salgını nedeni ile hayatın ve ekonominin durduğu gerçeği karşısında vatandaşlarımızın kira, banka, SGK ödemleri, vergi borçları gibi konularda bir destekleme, öteleme düşünülmekte midir? Bakanlığınız virüse karşı alınan önlemlere paralel  olarak çalışma ve iş hayatında ki yaşanacak olumsuzluklara ilişkin önlemler almakta mıdır? Alınıyorsa bunlar ne zaman kamuoyu ile paylaşılacaktır?  Küçük esnafımızı, sanayicimizi, KOBİ'lerimizi ayakta tutabilmek adına hibe, faizsiz kredi gibi destekler düşünülmekte midir?  Emeklilere Corona desteği düşünülmekte midir?”
   Haber Merkezi
Bu haber 667 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR