Bugun...

KAYSERİLİ ÇİFTÇİ GOJİBERRYDEN PARA KAZANMAYA BAŞLADI
Tarih: 23-10-2015 12:11:00 + -


Yabani bir bitki olan gojiberry, 30 bin 500 oranında antioksidan içeriyor. Bu özelliğiyle tarım ilacına ihtiyaç duymayan gojiberry, Türk çiftçisinin yeni gözdesi olacak.

KAYSERİLİ ÇİFTÇİ GOJİBERRYDEN PARA KAZANMAYA BAŞLADI

Gojiberrynin Türk tarımında yeni iş kapılarını aralaması bekleniyor. Pazarda kurutulmuş kırmızı gojiberrynin kilogram fiyatı 80 ile 120 TL arasındayken, hasatta yer almayan ve ithal edilen siyah gojiberrynin fiyatı ise 300 ile 400 TL arasında değişiyor. Türkiye’de Erciyes eteklerinde en kaliteli kırmızı ve siyah organik gojiberry fidan ve meyve üretimi yapılıyor.
   Türkiye’de kurt üzümü olarak bilinen gojiberrynin hem ekonomik açıdan hem de sağlık açısından faydaları bulunuyor. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Mehmet Büyükberber, uzun ömür meyvesi olarak nitelenen gojiberrynin içerisindeki polisakkaritlerin etkisiyle vücudu koruduğunu belirtti. Bitkinin içerdiği cyperone ile kalbi güçlendirdiğini, yapısındaki betain ve polisakkaritlerin ise DNA'da meydana gelen hasarları onardığını söyleyen Büyükberber, “Gojiberry, kan şekerinin dengelenmesi, cinsel gücün artması, kilo verilmesi, kısırlığın önlenmesi ve hafızanın güçlenmesi açısından da son derece etkili bir bitki olma özelliğine sahip” dedi.
   Doç. Dr. Mehmet Büyükberber, gojiberrynin kanseri önleyen germanium içeren yeryüzünde tespit edilmiş tek bitki türü olduğunu da vurguladı. Büyükberber şöyle konuştu:  “Gojiberry içerisindeki özel polisakkaritler ve antioksidan sayesinde kansere karşı mücadele ediyor. Gojiberry kullanan kanser hastalarının yalnızca ilaç kullanan kanser hastalarına göre yüzde 250 oranında daha hızlı iyileştikleri tespit edildi. Özellikle malign, melanom, böbrek karsinomu, kolorektalkarsinom, nasofaringealkarsinom gibi kanser hastalarında iyileşme sağladığı görüldü.”
   Şifalı gıda kapsamında olan gojiberrynin organik tarım kuralları kapsamında üretilmesi önem taşıyor. Gojiberrynin ihracat için dünya pazarında avantaj sağlayacağı öngörülüyor.
Bu haber 4306 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR