Bugun...
KAYSO, ÜYELERİNE ‘ARABULUCULUK’ SEMİNERİ DÜZENLEDİ
Tarih: 25-11-2017 10:07:00 + -KAYSO, ÜYELERİNE ‘ARABULUCULUK’ SEMİNERİ DÜZENLEDİ

   KAYSO tarafından üyelerine yönelik “Arabuluculuk” semineri düzenlendi. Hukuk müşavirlerinden Avukat-Arabulucu Nuriye Şimşek tarafından verilen seminere üyeler yoğun ilgi gösterdi.
   Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Gümüşçü, son yıllarda artan işçi işveren uyuşmazlıklarının ve uzayan yargı süreçlerinin özellikle işverenlerin üzerinde ciddi bir maliyet ve zaman kaybına yol açtığını belirterek, durumdan iş barışının da olumsuz yönde etkilendiğini söyledi.
  Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Avukat –Arabulucu Nuriye Şimşek, Arabuluculuk müessesesinin Ocak 2018’den itibaren işçi ve işveren uyuşmazlıklarında zorunlu hale geleceğini belirterek, uygulamadaki esaslar hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi. İşçi ve işveren arasındaki davaların 3-4 yıl kadar sürebildiğini anlatan Şimşek, Arabuluculuk müessesi ile bu davaların hem hızlı bir şekilde hem de barışçıl yollarla çözüme kavuşacağını söyledi. Kayseri’de sicile kayıtlı 184 arabulucunun görev yaptığını açıklayan Şimşek, şimdiye kadar bu arabuluculara en çok işçi işveren uyuşmazlıklarında başvurular olduğunu, iş hukukundan doğan ücret, kıdem, ihbar ve fazla mesai gibi alacaklar konusunda arabulucuya gidilebileceğini, Ocak 2018’den sonra bu gibi konularda arabulucuya gitmenin zorunlu hale geleceğini belirtti. Arabuluculara götürülen davaların mahkemelere oranla çok daha kısa sürede çözüldüğünü anlatan Şimşek, “Davanın niteliğine göre 15 dakika ile üç saat arasında sürebiliyor ve mahkemeden aldığınız kararın gücünde bir belge ile kalkıyorsunuz o görüşmeden. İşin belki de en avantajlı kısmı da budur. Arabuluculukta anlaşma esas olduğundan yöntem ve katı kurallar yoktur. Buda işin başka bir cazip tarafı. Burada kontrol dışında bir şey yok. Tüm süreci taraflar ortak iradeleri doğrultusunda götürebilirler” şeklinde konuştu.  
   Soru cevap kısmının ardından toplantı sona erdi.
   Haber Merkezi
Bu haber 5038 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR