Bugun...

“KOBİLERİN DESTEKLENMESİ GEREKİR”
Tarih: 09-10-2019 10:28:00 + -“KOBİLERİN DESTEKLENMESİ GEREKİR”

“Katma Değeri Yüksek Ürün ve
             Teknolojilere Yatırım Yapmalıyız”

 
   Kaysiad, Orsifed Başkanı ve Türkonfet Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Yılmaz sürdürülebilir bir büyüme için KOBİ’lerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz:Finansal dalgalanmaların yaşandığı bu tip dönemlerde KOBİ’ler mutlaka korunmalı, Türkiye’de acilen AB'nin KOBİ politikaları sözleşmesinde yer alan önce küçüğü düşün ilkesi çerçevesinde politikalar gerçekleştirilmelidir” dedi.
   Sürdürülebilir bir büyüme için önce küçüğü düşünmek lazım. Bugün dünyada ekonomilerin dönüştürücü dinamosunu hızla geliştiren yeni teknolojilerin oluşturduğu tartışılmaz bir gerçektir. Türkiye ekonomisinin % 96’sını KOBİ’lerin oluşturduğunu söylüyoruz peki bu KOBİ’lerin ne kadarı yüksek teknolojili bir üretim gerçekleştirmiyor diye baktığımızda karşımıza çıkan rakam gerçekten düşündürücü. KOBi’lerin % 60'ı düşük teknolojili üretim yaparken sadece % 4'ü yüksek teknolojili üretim gerçekleştirmektedir. KOBİ’lerimizin dijital dönüşüm süreçlerine adapte etmemiz gerekmektedir. Katma değeri yüksek ürün ve teknolojilere yatırım yapmalarını sağlamamız aynı zamanda yüksek niteliklere sahip insan kaynağı alt yapımızı geliştirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin en büyük KOBİ yapılanmasına sahip iş dünyası ve sevil toplum kuruluşu TÜRKONFET olarak verimlilik, istihdam teknolojik alt yapı ARGE ve İNOVASYON gibi alanlarda KOBİ’lerimizin küresel rekabet gücünü artırmamızı hedefliyoruz. Ülkemizin sürdürülebilir ekonomik büyümesi orta gelir tuzağı sorununu açmaktan geçiyor. Bu tuzağın aşılmasında bölgesel kalkınma ajanslarının yanı sıra bölgesel yatırım bankalarının kurulması, yerelin ekonomik dinamiklerinin canlanmasını sağlayacaktır.  Orta gelir tuzağından kurtulup kapsayıcı ekonomik büyüme dinamiği yakalama hedefimiz daha katılımcı ve kalıcı bir demokrasiye kavuşma nedeni ile örtüşüyor.

             “Kalıcı Reformlar Bir An
               Önce Hayata Geçirilmeli

   Enflasyon, büyüme, sanayi üretimi ve güven endeksi gibi ekonominin nabzını ölçen veriler Türkiye’nin resesyondan çıkışın yavaş olacağını gösteriyor. Ticaret savaşları ve Suriye gibi bölgesel sorunlarımız içinde ekonomik ve yapısal sıkıntılarımızda dikkate alındığında kalıcı reformların bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Ekonomimizin can damarı KOBİ’lerimizin yaşananlar karşısında riskini yönetmeye çalışıyor ancak finansmana erişimde sıkıntıları da devam ediyor. KGF nefes, KOBİ değer kredisi gibi destek mekanizmalarının kısa vadede KOBİ’lere can suyu yarattığı da bir gerçektir. İçinden geçtiğimiz şu süreçte KOBİ’lerin yaşadığı en büyük güçlük ödeme ve tahsilât sürelerinin geçen yıla oranla uzamış olmasından kaynaklanıyor ve bu durum KOBİ’lerimizin varlığını tehdit ediyor. Alacağın tahsil edilememesi ile paranın dönmediği REEL sektörde firmalar çoğu zaman kendi çözümlerini de kendileri yaratmak durumunda kalıyor. Finansal dalgalanmaların yaşandığı bu tip dönemlerde KOBİ’ler mutlaka korunmalı, Türkiye’de acilen AB'nin KOBİ politikaları sözleşmesinde yer alan önce küçüğü düşün ilkesi çerçevesinde politikalar gerçekleştirilmeli, bu doğrultuda da ticari olacak sigortasına ilişkin devlet destekli sistem fiilen işler hale getirilmeli, burada çok net bir çerçeveyi ortaya koyuyoruz. KOBİ'lerin rekabetçiliğinin artırabilmek adına Türk Ticaret Kanunu’nun 1530. Maddesi’nin 5 ve 8. fıkralarında yer alan büyük şirketler tarafından KOBİ'lere yapılacak olan ödemelerin 60 günü aşmamasına yönelik uygulama ki aksaklıklar ve eksiklikler giderilecek, ödeme süresi Avrupa’daki geç ödemeler direktifi doğrultusunda 30 güne düşürülmeli, bu kapsam içine kamu kurumları ve Belediyelerde alınmalı. Büyük firmaların yapılandırılmasında KOBİ’lere olan ödemelerin önceliklendirilmesi de sağlanmalı.

             “Dijitalleşmek İsteyen
                KOBİ’lerimizi Bekliyoruz”
     
Bu noktada dikkatimizi rekabetçilik konusuna da çekmek istiyorum. Türkiye’de sayı ve çalışan sayısı olarak girişimlerin büyük bir çoğunluğu nu oluşturan KOBİ‘lerin verimlilik açısından halen düşük seviyede kalması, sürdürülebilir büyüme yolunda önemli bir sorundur. Gittikçe hızlanan uluslararası ekonomik dönüşümde şirketlerin rekabetçiliğini artırabilmek için kurumsal yapılarını güçlendirmeleri dijital dönüşümün iş modelleri üzerindeki değişikliklerinin anlamları ve ürün satış kanallarının dönüşmeleri gerekiyor. TÜRKONFET olarak ekonominin can damarı KOBİ’lerin gerçek ile buluşturmak amacı ile Dijital Dönüşümün Merkezi (DDM)projesini hazırlamamız dijital Anadolu raporunda bahsettiğimiz gibi yenilikçi ve yaratıcı İstanbul maili destek programı kapsamında destekleniyor. Tüm KOBİ'lerimiz bu eko sisteminin parçası almaları için DDM ile iletişim kurmaya çağırıyoruz. Sürdürülebilir ekonomik büyüme için buradan sonra da dijitalleşme yolculukları KOBİ'lerin yanında olmaya devam edeceğiz.

                           

 
Bu haber 148 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR