Bugun...

MHP MİLLETVEKİLİ BAKİ ERSOY:
Tarih: 06-02-2020 09:52:00 + -MHP MİLLETVEKİLİ BAKİ ERSOY:

           “DEVELİ’YE TURİZM TESİSİ ŞART”

   MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy yaptığı sosyal medya paylaşımı ile Kayseri’nin ilçelerinin problemleri hakkında TBMM’ye meclis araştırma önergesi sunduklarını belirten Ersoy’un gündeminde bu kez Bünyan, Develi ve Pınarbaşı ilçeleri var. Diğer yandan Milletvekili Baki Ersoy, Yerköy- Kayseri arası hızlı tren hattı için Devlet Demir Yolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ile görüşerek istişarelerde bulundu.
   Baki Ersoy’un TBMM’ye sunduğu araştırma önergesinin gerekçe bölümünde şu ifadelere yer verildi: “Kayseri, 1,377 milyon nüfusu ile İç Anadolu’nun üçüncü büyük kentidir. Erciyes dağı bölgenin en önemli turizm noktasıdır. Dolayısıyla istihdam açısından oldukça önem arz etmektedir. Erciyes Dağı ve kayak merkezlerine en yakın yerleşim Develi ilçesidir. Buna rağmen ilçede bölgeye gelen turistlerin konaklayacağı herhangi bir turizm tesisi bulunmamaktadır. İlçeye yapılacak olan otel yatırımları bölgenin istihdamı açısından oldukça faydalı olacaktır.Develi İlçesi’nin bir diğer önemli sorunu Başköy-Develi yoludur. Bu yolun tek şeritli olması ve yoğun talep karşısında yetersiz kalması her yıl birçok can ve mal kaybına sebep olan trafik kazalarına yol açmaktadır. İlçe ulaşımının iyileştirilmesi elzem olup fiziksel yol durumu kaynaklı maddi–manevi kayıpların önlenmesi adına gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir.Bünyan, Kayseri şehir merkezine 40 km uzaklıkta, el dokuması halısı ile meşhur bir ilçedir. Batı’da Pınarbaşı, Güney’de Tomarza ve Talas, Batı’da Kocasinan ve Melikgazi, Kuzey’de Sarıoğlan, Akkışla ilçeleri ile çevrilidir. Toplamda 31.497 kişilik nüfusu olan ilçe, son yıllarda sürekli şehir merkezine göç vermektedir. Göçün ana sebeplerinden biri ise eğitimdir. İlçe merkezinin “zorunlu hizmet bölgesi” olmaması bölgeye gelen öğretmenlerin bölgede uzun süre kalmayıp merkez il ve ilçelere tayin istemesine sebep olmakta ve eğitimde devamlılık sağlanamamaktadır. Dolayısıyla bölgedeki öğrencilerin kaliteli eğitim hizmeti alamamakta, bu durum anne ve babaları zorunlu göçe sevk etmektedir. Bünyan ilçe merkezinin zorunlu hizmet bölgesi kapsamına alınması bölgedeki eğitim kalitesini artıracak, öğrenci ve ailelerin beklentilerine karşılık verecektir. Bünyan ve Pınarbaşı ilçeleri arasında ulaşımın sağlandığı güzergâh toplulaştırma faaliyetleri kapsamında 1. sınıf tarım arazisi olarak belirlenmiştir. Bu sebeple söz konusu istikamet ticarete kapalıdır. Bu durum da yolu ıssızlaştırmakta ve özellikle de ihtiyaç molası ihtiyacını karşılayamamaktadır. Söz konusu alanın en azından 300 metreye kadar ticarete açılması hem mağduriyetleri giderecek hem de bölgedeki istihdam sorununa katkıda bulunacaktır.Yukarıda açıklanan nedenlerle, Kayseri İli ve İlçelerinin sorunlarının araştırılarak gerekli önlemlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri gereği Meclis Araştırması açılması uygun olacaktır.”
   Diğer yandan Milletvekili Ersoy, Yerköy- Kayseri arası hızlı tren hattı için Devlet Demir Yolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ile görüşerek istişarelerde bulundu.
   Ersoy, Devlet Demir Yolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ederek Yerköy- Kayseri arası hızlı tren hattı için bilgi aldığını belirterek şu ifadelere yer verdi: “Devlet Demir Yolları Genel Müdürümüz Ali İhsan Uygun Beyefendiyi ziyaret ederek Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı ile ilgili bilgi aldım.İnşallah gayretlerimiz ile bu yıl içerisinde hattın ihalesi yapılacak olup,konunun takipçisi olduğumuzun bilinmesini isterim.”
    Haber Merkezi
Bu haber 363 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR