Bugun...
PINARBAŞI BELEDİYESİ BİR MARKAYI DAHA TESCİLLETİYOR
Tarih: 01-06-2020 13:22:00 + -PINARBAŞI BELEDİYESİ BİR MARKAYI DAHA TESCİLLETİYOR

   Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu  bir ilke daha imza attı ve Uzun yayla Çerkez peynirinin ardından şimdide yöreye özgü patatesin tescili için çalışmalara başladı.
   Pınarbaşı İlçe Ziraat Odasında düzenlenen toplantıya Pınarbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Şahan, Pınarbaşı İlçe Tarım Müdürlüğü Mehmet Yerli, Pınarbaşı Ziraat Odası Başkanı Mesut Mucuk ve Ziraat Odası Genel Sekreter Savaş Yavuz ve Coğrafi İşaret Uzmanı Birsen Koca katıldı. Toplantıda; patatesi ile ünlü Pınarbaşı’nda ekilen patates türleri, patates üretici sayısı, ekilen patatesin yıllık üretim miktarı, ekim yapılan köylerin/mahallelerin tespiti, patatesin toplam ekilen toprak alanı, üretim metodu, patatesin coğrafi sınırının belirlenmesi gibi konular görüşüldü. Bayram ertesinde görüşülen konu başlıkları toplantıya katılan kurumlar tarafından hızla tespit edilerek coğrafi işaret tescil başvurusunun hazırlanacağını ve akabinde Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurunun yapılacağı belirtildi. Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri coğrafi işaret sürecini yürüten Prof. Dr. Mitat Şahin ve ekibi ile Pınarbaşı Patatesi’nde de birlikte çalışacağı açıklandı.
   Pınarbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Şahan burada yaptığı konuşmasında; Kayseri’de, civar illerde, yol kenarlarında ve pazarlarda Pınarbaşı Patatesi olmayan patateslerin “Pınarbaşı Patatesi” olarak satıldığını, tüketicilerin yanıltıldığını ve dolayısı ile çiftçinin ve üreticinin emeğinin karşılığını alamadığını vurguladı. Şahan, Belediye olarak her zaman çiftçinin yanında olduklarını ve yapılacak coğrafi işaret tescil çalışması ile Pınarbaşı çiftçisinin kazanacağını ifade etti. Başkan Yardımcısı Süleyman Şahan son olarak; Türkiye’de Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş 488 coğrafi işaretli ürün bulunduğunu ve bunlardan sadece bir tanesinin patates tescili (Ödemiş Patatesi-2003) olduğunu söyledi. Yapılacak coğrafi işaret tescil çalışması ile ‘Pınarbaşı Patatesi’nin hak ettiği değeri ve korumayı kazanacağına emin olduklarını da sözlerine ekledi.
   Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoglu'da projelerimiz arasında yer alan ve yöre halkını da yakından ilgilendiren bir markamızı yani patatesimizi tescillettirmek için kolları sıvadık. Geçtiğimiz gün de İlçe Ziraat Odasında ilgili ve yetkili arkadaşlarla bir toplantı yaparak ön başvurumuzu da yapmış olduk. İnşallah bu projemiz tüm Türkiye ye örnek olacak dedi.  
   Haber: Mehmet Yılmaz

 
Bu haber 1354 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR