Bugun...
PSİKOLOG SEVİM BUZKAN ERTUĞRUL:
Tarih: 05-09-2019 10:21:00 + -PSİKOLOG SEVİM BUZKAN ERTUĞRUL:

          ”ÇOCUKLAR AİLELERİNİN KONUŞMASI İLE OKULA DAHA ÇABUK ADAPTE OLABİLİR”  

   Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, okula yeni başlayacak olan öğrencilere nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgiler verdi. Buzkan konuşmasında, ”Çocuklar ailelerinin konuşması ile okula daha çabuk adapte olabilir” dedi.  
    İlkokula başlayacak öğrencilerin okula adaptasyon sürecinde zorluk yaşadıklarını ve ailelerin çocuklara okul açılmadan bir süre önce konuşarak bu süreci daha kısa sürede atlatabileceklerini belirten Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, üniversite sınavına hazırlanacak olan öğrencilerde gelecek kaygısının daha fazla oluğu için şiddete eğilim anlamına gelen psikopotoloji belirtilerinin de görülebileceğini belirtti.
   Çocukların okula başlamasından sonra sosyal ilişkilerinden koparılmaması ve ders çalışma baskısına maruz bırakılmaması gerektiğini söyleyen Sevim Buzkan Ertuğrul, “Çocukların okula başlama dönemi başladı ve aileler de çocuklar da bu konuda kaygılılar. Çünkü uzun süren bir tatil sürecinden sonra, okula adaptasyon süreci olacak. Şunu unutmamalıyız ki, aile çocuklarıyla bu konuyu konuşmalı ve her gün olmamak kaydı ile yavaş yavaş okulun açılacağını, bu dönemde yaşanacak sıkıntıları ve ders programlarını konuşmalı. Konuştuğumuz süre içerisinde çocuğun adaptasyonu daha kolay olabiliyor ama çocuk bir anda okula başlarsa adapte olmakta zorlanabiliyor. Bunu sürekli konuşmak da çocukları okula başlamaktan soğutabilir. Bu yüzden konu bugün konuşuluyorsa, okula yakın bir zamanda yeniden konuşularak tamamlanabilir. Unutmamak lazım ki, her çocuğun adaptasyon süreci farklıdır. Bazıları kolay bazıları da zor adapte olabilirler ama biz bu süreç için 1 aylık bir zaman belirtiyoruz. Bu süreçte hem aileler hem de çocuklar adapte olmuş olacaklar okullarına. Okulun açılış sürecinde ailelerin hemen çocukların ders çalışmasını beklememesi gerekiyor çünkü onlar için de yeni bir süreç başlayacak. Kaliteli zamanı eksik etmemeleri gerekiyor yani çocuk okula başladı diye sosyal ilişkilerinden kopmamalı. Okul ilişkilerine göre sosyal aktiviteler aile ile birlikte kademeli şekilde devam etmeli. Bunlarla beraber çocuk okula kolay bir şekilde alışacaktır” dedi.
    İHA

                                        
Bu haber 2536 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR