Bugun...
SAFİYE AYLA’YI ANMA KONSERİ
Tarih: 07-10-2019 11:47:00 + -SAFİYE AYLA’YI ANMA KONSERİ

   Türk Eğitim Vakfı (TEV), ilk bağışçıları arasında yer alan ve tüm mal varlığını eğitime vakfeden Safiye Ayla’yı anmak için konser düzenledi.
   TEV Kayseri Şube Yürütme Kurulu Başkanı Akın Bayrak’ın ev sahipliğinde Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen etkinliğinde“Muganniye Safiye” belgesel gösteriminin ardından, konser verildi.
  Türk Müziği’nde Cumhuriyet döneminin en önemli temsilcileri arasında yer alan, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘kadife sesli’ olarak tanımladığı Safiye Ayla’yı (Targan) ölüm yıl dönümü olan 21 Ocak tarihi itibarıyla çeşitli etkinliklerle anan TEV, son programını Kayseri’de gerçekleştirdi. Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen etkinliğe, TEV Kayseri Şube Yürütme Kurulu Başkanı Akın Bayrak ev sahipliği yaptı.
   Davetin açılış konuşmasını, TEV Kayseri Şube Yürütme Kurulu Başkanı Akın Bayrak gerçekleştirdi. 1998 yılında aramızdan ayrılan sanatçının yaşam öyküsü, sanatı ve eğitime sunduğu katkılar ile kadınları ve gençleri cesaretlendirirken tüm topluma örnek olduğunu söyleyen Akın Bayrak, ‘TEV olarak Türk Müziği’nde unutulmaz bir devri temsil eden Safiye Ayla Targan’ın adını sağladığı burslarla yaşatmaya ve gençlerimize bu sayede destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
   Safiye Ayla’yı Anma Etkinliği, açılış konuşmalarının ardından “Muganniye Safiye” adlı mini belgeselin gösterimi ile devam etti. Safiye Ayla'nın zorluklarla dolu yaşamını nasıl bir başarı hikayesine dönüştürdüğüne dair kesitler sunan belgeselde, sanatçının hayırseverliği ve eğitime verdiği önem, salonda duygusal anlar yaşattı.
   Etkinliğin son bölümünde ise TRT Ankara Radyosu TSM Emekli Ses Sanatçısı Ayşe Taş, Safiye Ayla’nın unutulmaz şarkılarını seslendirdi. Menekşelendi Sular, Yanık Ömer, Bir İhtimal Daha Var gibi eserleri seslendiren Taş’a davetliler de keyifle eşlik etti. Ayşe Taş’a konser sonunda teşekkür plaketi takdim edildi.
   Haber Merkezi

 

 

 
Bu haber 223 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR