Bugun...
ŞEHİR HASTANESİ ALGOLOJİ KLİNİĞİNDE MEDİKAL TEDAVİLER VE GİRİŞİMSEL İŞLEMLER UYGULANIYOR
Tarih: 12-06-2019 10:12:00 Güncelleme: 12-06-2019 10:53:00 + -ŞEHİR HASTANESİ ALGOLOJİ KLİNİĞİNDE MEDİKAL TEDAVİLER VE GİRİŞİMSEL İŞLEMLER UYGULANIYOR

Şehir Hastanesi Algoloji (ağrı) Kliniğinde akut başlangıçlı ya da kronik, çeşitli tedavilere rağmen dirençli ağrılarda, medikal tedaviler ve girişimsel işlemler uygulanıyor.
  Algoloji Uzmanı Dr. Emel Güler,  Algoloji’nin geçmeyen ağrıların tedavisinde rolünün büyük olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: “Algoloji kısaca ağrı bilimi olup, ağrı tedavisinde ilaç tedavisi veya ek olarak girişimsel dediğimiz iğne tedavilerini uygulayan bir bilim dalıdır. Hastalar bize ağrı ile geldiğinde, ağrısı ile ilgili kaynağın neresi olduğunu araştıran,  araştırdıktan sonra sonuçlarına göre ilaç tedavisi ya da gerekli görüldüğünde iğne tedavisi uygulayan bölüm olarak karşımıza çıkar. Bize başvuracak olan hastalarda şikayetlere örnek olarak bel ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrıları, eklem kireçlenmelerine bağlı ağrılar, kanser ağrıları, baş ağrıları sayılabilir. Tabii ki hastalarımız daha önceden ana branşlara başvurduktan sonra ana branş uzmanları tarafından bizlere yönlendirilmektedir. Algoloji’ de basamak tedavisi bizim için önemli olan bir tedavi yöntemidir. Basamak tedavisinden kastettiğimiz nedir? Hastaya ilaç tedavisi uygulandı, ilaç tedavisine rağmen hasta rahatlamadı ise, biz girişimsel dediğimiz iğne tedavisini uyguluyoruz. İğne tedavisine bir örnek verecek olursak; bel fıtığı nedeni ile bel ağrısı olan, ilaç tedavisi ve fizik tedavi almış, ancak rahatlamamış ve cerrahi endikasyonu olmayan yani cerrahi tedavi yapılmayacak bir hastada, biz arkada da gördüğünüz gibi ünitemizde, görüntüleme yöntemi olarak Skopicihazı eşliğinde, hastamızın bel fıtığı olan bölgesine oradaki ödemi, yani toplanmış suyu rahatlatmak adına enjeksiyonlar yapıyoruz. Bel fıtığı nedeniyle ameliyat geçirmiş ama ağrıları hala devam etmekte olan hastalara da aynı şekilde iğne tedavisi uygulayıp ağrılardan kurtarıyoruz. Birçok ilde Algoloji Uzmanı bulunmamasına rağmen, Kayseri bu konuda çok şanslı; Kayseri’de Üniversite hastanesi haricinde sadece Şehir Hastanesinde 2 tane Algoloji Uzmanı bulunmaktadır. Bu nedenle çevre illerden çok fazla hastamız, hasta referansı ile bize başvurmaktadır” dedi.
   Haber MerkeziHABER VİDEOSU

Bu haber 146 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR