Bugun...

ŞEKER KEYKUBADİYE SARAY KAZISI BEŞİNCİ YILINI TAMAMLADI
Tarih: 10-09-2019 10:14:00 Güncelleme: 10-09-2019 10:30:00 + -ŞEKER KEYKUBADİYE SARAY KAZISI BEŞİNCİ YILINI TAMAMLADI

   Şeker Fabrikası arazisi içerisinde bulunan Keykubadiye Saray kazı çalışmaları beşinci sezonunu tamamladı.
   2014 yılında Kayseri Şeker finansörlüğünde sondaj çalışması yapılan,  2015 yılında kazı çalışmalarına başlanan ve sembol olarak "Bahçevan" tasviri tescillenen Keykubadiye Sarayı'nın 2 aylık 2019 yılı kazı çalışma sezonu sona erdi.
   Prof. Dr. Ali Baş başkanlığında yürütülmekte olan kazının akademik heyetinde; Başkan Yardımcı Prof. Dr. Remzi Duran, Kazı Başkanvekili olarak Dr. Öğretim Üyesi Şükrü Dursun, Dr. Öğretim Üyesi Necla Dursun, Öğr. Gör. Rasim Bağırlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Aysun Akı ve 26 kişilik ekip yer aldı.
   Kazı çalışmalarının sezon kapanışında konuşan Kazı Başkanı Prof. Dr. Ali Baş; “2015 Yılından itibaren Şeker Fabrikası arazisi içerisinde bulunan Keykubadiye kazı alanında,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi adına kazı çalışmaları yürütmekteyiz.  Bu sene bilimsel anlamda 5.yılımız oldu. Kazının beşinci yılı olması nedeniyle yapılan çalışmaları içeren bir kitap hazırlamayı düşünüyoruz bu sene inşallah bu düşüncemizi gerçekleştireceğiz” dedi.
   Ziyaret esnasında konuşan Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay;  “Beşinci yılını tamamlayan bu arkeolojik kazı münasebetiyle başarılı çalışmalarından dolayı Ali Hocam başta olmak üzere diğer hocalarıma, resmi görevlilere ve bu kazıda büyük fedakârlık içerisinde çalışan değerli öğrencilere teşekkürlerimi sunuyorum.  Burası tarihi ve kültürel bir miras Alaeddin Keykubad Sarayının bir kazı çalışması inşallah o dönemin tarihine dair önemli ipuçları ve önemli verileri ortaya çıkaracak zaten bunu çıkan kalıntılardan da görüyoruz. Önemli bir takım belgeler, değerler ortaya çıkıyor bunlar o dönemin tarihine de ışık tutacak inşallah buna inanıyorum. Asıl önemli olan tabi bu mirasa sahip çıkmak yanında bunu ihya etmek bizim asıl hedefimizde bu. Çünkü Anadolu’da Selçuklulardan kalma saray fazla yok varsa da bunun çalışması yeterince şimdiye kadar yapılmamış biz bu anlayış içerisinde ecdadımızın yadigârına sahip çıkmak onu tekrardan ihya etmek ve hayırla yad edilmesine vesile olmak için bu çalışmayı başlattık ve oldukça olumlu bir şekilde devam ediyor” diye konuştu.
   Haber Merkezi 

 HABER VİDEOSU

Bu haber 232 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR