Bugun...
TARIM VE ORMAN BAKANI BAKAN PAKDEMİRLİ:
Tarih: 22-02-2020 09:51:00 + -TARIM VE ORMAN BAKANI BAKAN PAKDEMİRLİ:

             "GIDA MADDELERİ ÜZERİNDEN KİMSE SPEKÜLASYON YAPAMAZ"


   “ELEKTRİKLİ TRAKTÖRÜ BU YIL ÇİFTÇİMİZE ULAŞTIRACAĞIZ
  
*** Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi havaalanında Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile diğer yetkililer karşıladı. Pakdemirli ve beraberindekiler Kayseri ziyaretinde ilk olarak valiliği ziyaret etti. Burada Vali Şehmus Günaydın'dan ilin sorunları hakkında bilgiler alan Bakan Pakdemirli, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Pakdemirli; “Elektrikli traktörü bu yıl çiftçimize ulaştıracağız” dedi.

   "TÜRKİYE, KENDİ KENDİNE YETERLİ BİR ÜLKEDİR”
  
*** Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye hala  'Saman ithal ediliyor' sözlerine Kayseri'den cevap veren Bakan Bekir Pakdemirli, "Türkiye, kendi kendine yeterli bir ülkedir. Kimsenin bu ülkede benim üreticimi, köylümün moralini bozmaya hakkı yoktur. Klavye silahşörlerinin bir kısım medyanın yalan yanlış haberlere ne hakkı vardır, gıda maddeleri üzerinden kimsenin de spekülasyon yapmaya hakkı yoktur" dedi.

   Kayseri dün Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi, bugünde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'i ağırlayacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kayseri ziyaretinde ilk olarak Vali Şehmus Günaydın'ı ziyaret etti. Burada Vali Günaydın'dan ilin sorunları hakkında brifing alan Bakan Pakdemirli, daha sonra basın mensuplarına gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Bekir Pakdemirli, açıklamalarında şunları kaydetti." 193 ülkeye tarımsal ürün ihraç edildiğini belirterek, "Sürekli Kayseri'nin dertleriyle dertlendik. Son bir buçuk yıl içerisinde başlayan ekonomik taarruzla birlikte her sektörde olduğu gibi tarım ve orman sektöründe ekonomik koşullar etkilendi. Biz de mümkün mertebe çiftçimizi koruduk. Son 17 yılda tarımsal hasıla yüzde 486, bitkisel üretimimiz yüzde 20 artmış. 193 ülkeye bin 827 tarımsal ürün ihraç ediyoruz. 45 dakika şarj ile 7 saat çalışabilen elektrikli prototipini geliştirdik. 2001'de 1,8 milyar TL destek veriyorken, 9 kat artışla 2019'da destekleri 16,1 milyar TL'ye çıkardık. 2020 yılında tarımsal desteklemelerimizi bir önceki yıla göre yüzde 36 artış sağladık. Türk tarımı yıllık ortalama büyüme oranı birçok Avrupa ülkesine göre ileride. Bu başarı iktidarımızın başarısı değil. Destek bizden, gayret sizden, bereket Allah'tan. 193 ülkeye tarımsal ürün ihraç ediyoruz, 5.3 milyar dolar dış ticaret fazlası olan ülkeyiz"
   Türkiye Hala Saman ithal ediliyor diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'naü da Kayseri'den cevap veren Bakan Pakdemirli, "Bu günlerde yine polemik başladı, Neymiş, 'Türkiye saman ithal eden bir ülkeymiş.  Buradan sesleniyorum. Bu ülkede hakikatleri bükmeye çalışanlar var. Bu akıl tutulmalarını yaşıyor olmaktan vazgeçmemiz lazım. Tarım, siyaset üstü bir meseledir. CHP'nin genel başkanına bir kağıt tutuşturuyorlar, diyorlar ki 'Efendim saman ithal ediyoruz.' Baktım İsviçre'den 32 kilo getirilmiş. Türkiye, kendi kendine yeterli bir ülkedir. Kimsenin bu ülkede benim üreticimi, köylümün moralini bozmaya hakkı yoktur. Klavye silahşörlerinin, bir kısım medyanın yalan yanlış haberlere ne hakkı vardır, gıda maddeleri üzerinden kimsenin de spekülasyon yapmaya hakkı yoktur" ifadelerini kullandı.
   Vatandaşa sağlıklı besinler yedirmek adına bazı ürünleri piyasadan kaldırma kararı aldıklarını belirten Pakdemirli, "Nar ekşisi, bir de nar ekşisi sosu var. Pekmez var, bir de şuruptan yapılma pekmezvari ürünler var. 'Her zaman bu milletimize daha sağlıklı besinler yedirmek adına bazı tedbirler alalım. Ürünlerin üretilmesini tamamen yasaklıyoruz, piyasada olanlar için geçiş süresi tanıyalım' dedim. Bu ürünleri piyasadan kaldıralım istedik. Böylelikle gerçek ürünler üretenin de katma değerleri mutlaka artar. Bunu unutmayalım" şeklinde konuştu.
   AK Parti döneminde tarımsal desteklerin 12 misli arttığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Tarımsal destekler 12 misli arttı AK Parti iktidarı döneminde. İnşallah önümüzdeki yıllarda da üreticimizin yanında olacağız. Toplamda 44 milyar TL hayvan üretim desteği verdik. Avrupa Birliği'nde toplam hayvan varlığında birinci sıradayız, büyükbaş hayvan varlığında ikinci sıradayız. AK Parti iktidarı tarımsal toprakları koruyor, performansı son derece iyi." Çiftçileri bu yıl elektrikli traktörle buluşturmayı düşündüklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, "Elektrikli traktör geliştirdik. İnşallah bu sene sonlanmadan bantlardan da çıkmak üzere. 105 beygir gücünde, manevra ve dümenleme kabiliyeti olan bir prototip geliştirdik. İnşallah çiftçimize bu sene sonlanmadan seri üretim olarak ulaştırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli daha sonra Sektör Toplantısı  için Melikgazi Belediyesi konferans salonuna geçti. Bakan Pakdemirli, burada sektör temsilcilerinin sorunlarını dinlerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri’deki potansiyelin daha yukarılara taşınabileceğini ifade ederek Kayseri’nin stratejik bir şehir olduğunu belirtti. Beydeğirmeni Besi Bölgesi projesine de değinen Başkan Büyükkılıç, Beydeğirmeni bölgesinde arzu edilen kapasiteye ulaşılması için Bakanlıktan destek beklediklerini söyledi. AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız da, "Çok önemli bir paradoksu yönetiyorsunuz. Hitap etmediğiniz bir kesim yok. Bunun itinayla yönetildiğini biliyoruz. Bu çalışmaların sektörümüze çok ciddi artılar sağlayacağını biliyoruz" ifadelerini kullandı. Haber:Mehmet Yılmaz

 
Bu haber 620 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KURUM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR